Je Bůh žena?

Varování: úvaha obsahuje stereotypní názory na obě pohlaví a myšlenku, jež nesouhlasí s Biblí.


Zdravím vás, zvídaví čtenáři mého blogu!

V tomto článku nebudu nic doporučovat, ani představovat svou nejnovější kresbu. Pro změnu bych vám rád představil teorii mé kamarádky (Maskarela Eliška!) na téma: Je Bůh žena?

Tato úvaha je pro ty z vás, kdo se rádi díváte na věci i z jiného, než běžného, pohledu. Nehodlám zde popírat Bibli či jinak útočit na věřící, ani dokazovat to, že Bůh existuje… Je to jen úvaha.

Je Bůh žena?

O Bohu se v Bibli, a vlastně celkově, mluví jako o otci – tudíž muži. V nedalekém kostele je obraz, kde je Bůh vyobrazen jako postarší pán… Zkusme ale na chvíli zapomenout na to, co známe od našeho okolí a optejte se sami sebe – Je možné, že by byl Bůh ženou?

Společně s kamarádkou jsme shromáždili několik myšlenek, které to potvrzují. Zde jsou:

 • Počasí = boží nálada. Říká se, že počasí je ukazatelem boží nálady… Když je pěkně, je Bůh šťastný, při dešti bůh pláče, během bouřky je rozzloben a tak podobně. Jenže častokrát se počasí mění jako ministři na svých postech… Nejsou to spíše právě ženy, u koho se mění nálady?
 • Prvním člověkem muž. Jak víme z Bible, prvním člověkem byl Adam – muž. A právě v tom to je. Kdybych totiž já byl na pozici Boha-muže, tak bych, stejně jako většina mužů, stvořil nejprve ženu. Přeci jen, který muž by chtěl z nebes pozorovat jiného muže…
 • Bůh a další náboženství. Křesťanství vyvrací islám a naopak, dále je tu budhismus a další různé víry. Každá je ta pravá, každá je ta nejlepší. Být Bůh muž, použije veškerou přírodní sílu, aby dokázal svou pravdu… To ženy ne, ty jsou spíše diplomaticky založené – s nepřítelem nekomunikují. Bůh mluví jen ke svým věřícím o tom, že on je pravý, svou sílu v boji proti jiným vírám nepoužívá… což se k muži nehodí.
 • Pozornost. Každý křesťan by se měl denně modlit a pravidelně navštěvovat obřady. Bůh si tedy přeje docela dost pozornosti… A myslím, že právě onu pozornost oceňují spíše ženy. Další bod pro tuto teorii.
 • Žena vydrží víc. Bůh je tu odnepaměti, zažil určitě krušné chvilky… Přesto tu stále je. Takového muže skolí i chřipka… Opravdu by muž vydržel být celou věčnost?
 • Bůh stíhá celý vesmír. Dle Bible je jediný Bůh, který stvořil vše – od vesmíru, přes světlo, až po myšlenku na výrobu pracího prášku. Je tedy možné, že ovládat toto vše a naslouchat svým věrným věřícím by dokázal muž? Já vím, že osobně mám problém ukočírovat zároveň zavazování tkaniček a tátu, jenž mi říká, co nesmím zapomenout udělat… Věřím, že právě žena má tu moc zvládnou více věcí najednou… Klidně i celý vesmír!
 • Svět je pestrobarevný. Když vykouknete z okna třeba na strom, spatříte listy v tisících odstínech zelené… Doopravdy je možné, že takto bohatou paletu barev by dokázal stvořit muž? To ženy dokáží popsat, dle mužů tutéž, barvu desítkami barevných odstínů.
 • Čtyři roční období. Na nich je krásné hlavně to, že každé z nich má svůj originální charakter, každé má svůj styl. Když to přeneseme mezi muže a ženy, tak právě ženy jsou těmi, kdo má pro každé dané období jinou kolekci, rozdílnou od těch ostatních. Většina mužů (včetně mě) nosí po celý rok circa to samé…
 • Bůh nám dal život. Poslední bod je dle mě nejpřesvědčivější, jelikož větší už podobnost mezi ženou a Bohem být nemůže…

Doufám, že jsem vás donutil alespoň na chvíli se zamyslet, oprostit se od zažitých názorů… Co si o této teorii myslíte vy? Napadá vás nějaký další bod, který ji podporuje, nebo naopak máte jiný, který ji vyvrací?


Těším se na vaše názory

Patrik

Reklamy

11 Comments

 1. Zaujímavá otázka 🙂
  Ak môžem pridať svoj názor, tak „všetci sme stvorení na obraz Boží“. Tomu rozumiem tak, že každá vlastnosť, ktorú ľudia majú, pochádza od Boha (hoci niektoré sme riadne zhanobili a sú zcesty od toho pôvodného plánu). A všetky tieto vlastnosti (vášeň, multitasking, láskavosť, životodarovanie ako stereotypy pre ženy a dobrodružstvo, sila, vedenie a odvaha ako stereotypy pre mužov) sú v Bohu rovnako prítomné – Boh teda nemá pohlavie, je to „nadbytosť“. Pohlavia sú nižší level, nie vyšší 🙂 A pri rozdeľovaní jednoducho nastalo to, že sme rôzni. Ale Boh to je všetko. Aj láskavý. Aj dobrodružný. Aj silný. Aj nežný. Aj vášnivý. A tak ďalej 🙂 neviem, či toto dáva zmysel 😀

  Odpovědět

 2. Samozřejmě,že máte Pravdu. 🙂 Bůh miluje vášnivě a vášeň samotná pochází od ŽENY.(Bůh-Jednota-muž ale hlavně i překrásná ŽENA).Dokonce bych se nebál říci,že úplně první úvaha a zamýšlení bylo to,aby Adam miloval vášnivě Boha(ženu).Bůh se mu hned nenabídl,není takový sebepovýšivý a namyšlený.Jednoduše nechal ho(Adama) ať se rozhodne úplně sám.Zachoval se tak jak se zachovat neměl,tedy alespoň já bych si vybral a dal přednost kráse Boha před nějakou hloupou mocí.Kdyby Adam nebyl hrubě neposlušný nedotkl se Evy a nezatoužil po moci jako Zlý tak by to bylo vypadalo NYNÍ zcela jinak,že ano.Například já osobně s Bohem promlouvám jako s ŽENOU.K tomu všemu můžu s Radostí pouze dodat,že mám obrovské štěstí,že jsem Muž.:D
  Je i možné,že žena v Nebi má úplně jinou úlohu nežli muž.Byla stvořená pouze k udržování VÍRY.S tou homosexualitou to není pravda.Vážená slečno,uvědomte si laskavě,že tímto protiřečíte jednak Bohu a jednak sobě samé.
  Kdyby něco tady můj email (jarek.machu@seznam.cz)
  Přeji Požehnaný zbytek Dne Jaroslav.

  Odpovědět

  1. Děkuji za bohatý komentář. Toto jsem napsal už dávno a nyní jste mi to pomohl oprášit… Opravdu mě nenapadlo, že Bůh vlastně může být jakousi jednotou (muž a žena zároveň)… Co se toho vznešenějšího rozmnožování týče, co tím máte na mysli?

   Odpovědět

   1. Tak koukám, že na světě neustále panuje myšlenka, že Bůh je nějaká antropomorfní bytost žijící někde na obláčku :-))) No, není 🙂 Třeba z toho důvodu se v islámu Bůh nemá zobrazovat. Třeba z toho důvodu se Hospodin zlobil, že si Izraeliti uplácali zlaté tele, aby měli alespoň co uctívat. Třeba z toho důvodu je jméno Boží: Jsem, který jsem 🙂 Bůh přesahuje prostor i čas (proto ho podle Bible mohl vůbec tvořit). A asi by se toho našlo i víc, tohle je to první, co mě napadá. Takže Bůh není ani muž ani žena. Blbé je, že třeba křesťanství se v určité době tak trochu pomátlo a symboliku Otce, Syna a Ducha Svatého zantropomorfizovalo. Pak se v tom má člověk vyznat, že?? :-))

    Odpovědět

 3. Bůh je muž i žena bratři a sestry.
  Spíš popřemýšlejte jak to asi bylo s Adamem a Evou.Od toho se všechno odvíjí.Tak například rozmnožování bylo zamýšleno úplně jinak,mnohem vznešeněji.

  Odpovědět

 4. ano, taky mě to napadlo a zamýšlela jsem se nad otázkou, je vlastně Bůh žena nebo muž? opravdu je to zajímavé, i když nejsem věřící 🙂 také nad tím ještě trochu zapřemýšlím 🙂
  ale tak ještě k tomu – ono třeba může být Bůh na jaro a podzim žena – právě kvůli těm barvám (jaro – všechno kvete, je hodně barev, to stejné na podzim – několik barev zelené, červené, hnědé, žluté a kdo ví jaké další) a v zimě a v létě muž (přeci jen je méně barev než li na jaře a na podzim)…. ale asi je to pouze další nesmyslný názor mé fantazie 🙂 kdo ví…

  Odpovědět

 5. Také mě to už napadlo a myslím, že je to dost možné. Jen jsem nebyla s to, tento názor projevit. Jsi první, u koho vidím, že si to myslí. Taky je to dobře sepsané. Donutilo mě to ještě více o tom přemýšlet 🙂

  Odpovědět

 6. Je to celkem zajímavá myšlenka, už několikrát to napadlo i mě samotnou. Nemyslím si sice, že by Bůh byl vůbec člověk, ale kdyby náhodou, tak proč ne žena?
  Akorát s tím bodem týkajícím se toho, že muž by nestvořil jako prvního muže, protože by se radši díval na ženu, moc nesouhlasím. Za prvé myslím, že Bůh by stvořil nejprve pohlaví, které je mu více podobné, aby si na první pokus ulehčil práci. A za druhé, je hloupé předpokládat, že je stvořitelka heterosexuálka. Je mnohem pravděpodobnější, že by mohla být asexuální, dle mého i lesba (je hloupost, že Bůh nepodporuje homosexualitu – tu nepodporuje jen církev, a ta je složená z lidí).

  Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s