Byznys malého chlapce

Zdravím Vás, koho táhne svět financí!

V tomto dnešním článku bych Vám rád vyprávěl příběh Roberta Kiyosakiho, který už jako malý, devítiletý kluk poznal, jak funguje byznys dospělých.


Malý Robert a jeho kamarád Mike pracovali v jedné samoobsluze, kde otíraly plechovky v policích, na kterých byl prach. Tito chlapci původně dostávali placeno 10 centů na hodinu (v dnešní době asi 20 korun) jakožto lekci od „bohatého táty“, který jim chtěl přiblížit pracovní podmínky dospělých.

Po týdnu práce se chlapci na něj nakonec naštvali a natvrdo mu řekli, že takto to dál nejde. Chtěli, aby jim přidal, nebo že se na to vykašlou.

Bohatý otec na ně byl pyšný, jelikož v sobě dokázali najít sílu vzdorovat zaměstnavateli.

Poté jim vysvětlil, že lidé místo aby kreativně přemýšleli, jak využít příležitosti a budovat tak svá aktiva, tak raději pracují za častokrát mizerný plat. Když toto chlapcům vysvětlil, nabídl jim, že je nechá pracovat zadarmo. Ano, úplně zadarmo. Měla to být další lekce, kterou se měli naučit začít vyhledávat příležitosti, jak si peníze získat jinak.

Chlapci souhlasili a začali tedy pro bohatého tátu pracovat bez jakékoli odměny.

.

Po několika dnech, kdy už se jejich činnost stala automatickou, si kluci všimli, že prodavačka z komiksů odstříhává přední, titulní stránku z komiksů. Zeptali se jí tedy, proč to dělá, a ona jim odpověděla:  „Titulní stránku vrátím distributorovi komiksů jako zápočet, když přiveze nové komiksy. Přijede za hodinu.“

Oba chlapci tedy počkali a zeptali se ho, zda si ty komiksy mohou vzít. On odpověděl: „Můžete, když budete pracovat v tomto obchodě a nebudete je dále prodávat.“

Kluci si tedy vzali komiksy, jelikož dostali úžasný nápad – mohou si otevřít vlastní komiksovou knihovnu pro veřejnost. Najali Mikeovu mladší sestru jako knihovnici, a ta vybírala od každého dítěte deset centů vstupné. Knihovna byla otevřena vždy po škole a děti si během té doby mohli číst tolik komiksů, kolik zvládli.

Na tomto vydělali všichni – Mike s Robertem, Mikeova sestra, ale i děti – zákazníci. Jeden komiks v té době stál 10 centů a děti během dvou hodin, kdy byla knihovna otevřena, stihly přečíst pět nebo šest čísel.

Mike s Robertem si tedy rozjeli byznys, který jim pracoval, aniž by tam fyzicky fungovali. Týdně si vydělali skoro 10 dolarů, z čehož dolar zaplatili Mikeově sestře.

.

V útlém věku tito dva chlapci poznali, jak funguje byznys.

Když to tedy zvládli dva malý chlapci, proč by to nemohl dokázat každý z nás?


Doufám, že Vás tento článek vedl k zamyšlení

Patrik

Reklamy

6 Comments

 1. Velice mě to zaujalo. Já jsem také, ještě před přečtením tohoto článku přemýšlel, že si budu „vydělávat“ vyšíváním a vytvářením designů. Tento článek mě ale doopravdy zaujal. Kdyby tu bylo hodnocení, tak dám 10 bodů z 10.

  Odpovědět

 2. Tak tohle je paráda si přečíst… Od pracování zadarmo ke geniálnímu nápadu.
  Já se věnuju focení a tenhle článek mě donutil zapřemýšlet, jak bychto udělala, abych focením vydělávala a zájemci chodili ke mě – k amatérovi, ne k profesionálům, kteří rovněž chtějí zaplatit:)
  Skvělý příběh a dobře napsaný

  Odpovědět

 3. To si piš, že to zaujalo. Takto začínají ti, kdo se nechtějí jen zařadit a přežívat, ale jsou hraví a nápadití. Jen je přivést k nápadu. Taky budu hledat, čím se zaobírat, když mi teď skončí jednotvárná dřina na cizím domě a budu si hledat koníčka, který by i něco vynesl. Trochu peněz mám, tak budu nahlížet, kde by moje „hra“ taky něco mohla vynést. Na žití mám důchod a nějaký chytrý vylepšení financí se hodí. Učit se můžeme i ve stáří a o to líp, máme víc času. Příběh je „ze západu“, ale podstata je jasná – dívat se a přemýšlet, jak jinak a líp

  Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s