Leo Babauta: Zpomalte

Svět, ve kterém většina z nás žije, je hektický, plný shonu, roztříštěný a uspěchaný.

A nejen to. Většina z nás má tendenci si i myslet, že by tomu tak mělo být.

Myslíme si, že bychom měli žít krkolomnou rychlostí. Riskujeme životy v autech, když při spěšném přesunu z jednoho místa na druhé překračujeme povolenou rychlost. Děláme jednu věc za druhou, dáváme si spoustu úkolů naráz a přeskakujeme mezi nimi pouhým mrknutím oka. To vše ve jménu produktivity, hromadění statků, působení vytíženým dojmem, jak na sebe, tak na druhé.

Ale život takový být nemusí. Vlastně bych se klidně hádal, že je to kontraproduktivní.

Výhody zpomalení

1/ Dokážete se lépe soustředit. Když zpomalíte, můžete se lépe soustředit. Když se pohybujete rychle, je to těžší.

2/ Dokážete proniknout hlouběji. Spěch má za následek povrchnost, protože nikdy nemáte čas proniknout pod povrch. Zpomalte a ponořte se do hlubších vod.

3/ Vážíte si toho, co máte. Když si najdete čas, abyste zpomalili a opravdu věnovali své činnosti pozornost, dokážete si skutečně vážit toho, co máte, co děláte a s kým jste.

4/ Užíváte si. Když si věcí vážíte, víc si je užijete. Zpomalení vám umožní užít si života naplno.

5/ Méně stresu. Spěch má za následek úzkost a vyšší hladinu stresu. Zpomalení přináší klid, uvolnění, pohodu.

Nejdůležitějším krokem je uvědomit si, že život je lepší, když se pohybujete pomalejším, uvolněnějším tempem, místo abyste spěchali a honili se a pokoušeli se toho do každého dne nacpat co nejvíc. Místo toho si vychutnejte každý okamžik.

Život jako celek je lepší, když postupujete pomalu a při jeho vychutnávání nespěcháte, ale užíváte si každého okamžiku. To je ten nejprostší důvod, proč zpomalit.

Tipy na život v pomalejším tempu

1/ Dělejte méně. Omezte množství svých projektů, seznam úkolů, počet věcí, o které každý den usilujete. Zaměřte se nikoliv na množství, ale na kvalitu. Vyberte si 2-3 důležité věci – nebo dokonce jen jednu důležitou věc – a přednostně pracujte na nich. Menší, rutinní úkoly si přesuňte na druhou část dne, dopřejte si čas na soustředění.

2/ Odpojujte se. Vyhraďte si okamžiky, ve kterých odpojíte svá zařízení a své upozornění na e-maily a na to, co je nového. Okamžiky, kdy nebudou zvonit telefony, kdy budete jen tvořit nebo kdy budete jen s někým trávit čas, číst knihu, procházet se nebo jenom soustředěně jíst. Můžete se dokonce i odpojit na celý den a nic se vám nestane. Slibuji.

3/ Naučte se být v pohodě, když sedíte a nic neděláte. Jedna z věcí, kterých jsem si všiml, je, že když mají lidé čekat, stávají se netrpělivými nebo se cítí nesví. Chtějí mobil nebo aspoň nějaký časopis, protože stát a čekat je buď ztráta času, nebo něco, co nejsou zvyklí činit bez ztráty sebevědomí. Zkuste místo toho jen tak sedět, rozhlížet se, ponořit se do svého okolí. Zkuste stát v řadě a jen se tak dívat kolem a poslouchat lidi ve vaší blízkosti. Chce to praxi, ale po určité době to budete dělat s úsměvem.

4/ Uvědomte si, co děláte. Naučte se jednoduše žít v přítomnosti, než abyste příliš mysleli na budoucnost nebo minulost. Když jíte, plně jídlo vnímejte. Když jste s někým, buďte s ním naplno. Když se procházíte, vnímejte své okolí, bez ohledu na to, kde jste.

5/ Pomalu se zbavujte povinností. Je toho na nás moc, to je ten důvod, proč tak spěcháme. Nemyslím tím jen práci – projekty a schůzky a tak podobně. Rodiče mají na práci spoustu věcí, které musejí udělat se svými dětmi i pro ně, a stejně tak přetěžujeme i naše děti. Spousta z nás vede náročný společenský život, případně má občanské povinnosti, nebo jsme ve sportovních týmech jako trenéři či hráči. Docházíme do kurzů a skupin a na kroužky. Ovšem při snaze vtěsnat do našich životů co nejvíc ve skutečnosti kvalitu těchto životů snižujeme. Pomalu se povinností zbavujte – vyberte si 4-5 základních a uvědomte si, že ten zbytek, i když je hezký nebo důležitý, se prostě momentálně nehodí. Zdvořile průběžně sdělujte lidem, že nemáte čas na těchto povinnostech lpět.

Vyzkoušejte si to. Život je lepší, když se nehoníte. A vzhledem k pomíjivosti tohoto života – proč byste měli promarnit byť jen jediný okamžik tím, že ho prožijete ve spěchu?

(Převzato z knihy „Soustředění“ od Lea Babauty)


Osobně mě tato slova chytla za srdce…

Patrik


V dohledné době hodlám spustit několik výzev, které mě i Vám mohou pomoci zpomalit… Pokud byste se rádi přidali, doporučuji se přihlásit k odběru novinek blogu na Váš e-mail 😉 (symbol souboru vlevo nahoře)

 

 

Reklamy

2 Comments

  1. Cíleně se o to nějakou dobu snažím a řekla bych, že se mi daří. Vypustila jsem nějaké činnosti, učím se minimalizovat, to je taky součástí. Například z knihovny si nosím méně knih, abych je v pohodě přečetla a nemusela se honit.

    Odpovědět

  2. Kdybych nevěděla, že jsi mlaďoch, kývala bych, že jsou to slova „velebnýho kmeta“. Je fajn, že jsi uvedl zdroj, takže jsi pořídil „výcuc“ a zpracoval pro nás.
    Je pravda, že člověk by se měla naučit říkat NE. Ušetří si hodně nervů a zatížení. Kdysi v práci jsem byla přetížená, všichni na mě nakládali svoju prácu a nemohla jsem pracovat pořádně. Po kolapsu mi psycholog poradil naučit se říkat NE, pak jsem si nastudovala totéž i z jedné knížky „Naučit(čte) se říkat NE a postupně jsem vracela práci těm, kdo za ni byli placení. A měla jsem klid.
    Soustředění je možnost, jak udělat víc za míň času a námahy. Ve stáří chce ale ženská stihnout co nejvíc. Je dobře, že jsi dal tento článek – zklidním se 😉

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s