0 + 0 + 0 = 6?

… asi se shodneme, že součet tří nul se nerovná šestce, že? 😀

Počítání mám rád už od malička. Na základce jsem v něm vždy vynikal, na střední taktéž… Teď je sice tomu trochu jinak, ale přesto mám různé matematické hádanky, logické počítání či různá kouzla s čísly v lásce.

A tak když mi kamarád před několika měsíci dal matematickou hádanku, byla to pro mě vítaná výzva. Bylo mi řečeno, že ji zvládne (až na nulu a jedničku) i dítě ze základky… No, to by bylo, abych to nedal!

Zde je zadání:

0_0_0_6

Co je cílem?

Poupravit levou stranu rovnic tak, aby se rovnala pravé straně (šestce)

A pravidla?

Můžete využít jakákoli matematická znamínka a symboly… Omezení je jediné – nesmí se přidávat žádná čísla! Žádné takové, že z pětky uděláte patnáctku či padesátku, nic takového… 😀

Hlavně to nevzdat…

Mě to dalo spoustu práce, ale nakonec se zadařilo 😀 První vyřešené byly dvojky, poslední mi zůstaly nuly. To bylo námahy! Každopádně řešení se dá samozřejmě nalézt na gůglu, ale zbytečně si tím zkazíte radost 😉 Tak se tomu prosím vyvarujte.

Pokud na to nepřijdete do pěti minut, nic se přeci neděje 😀 Přepiště si to na papírek a nechte si to na později… Druhý den vám to třeba půjde lépe! Nebo si pozvěte výpomoc a zkuste na to přijít v týmu 😉

V komentářích prosím neprozrazujte výsledky. Každopádně budu rád, když napíšete, které číslo bylo nejtěžší, jak dlouho vám to zabralo a zda jste se při řešení bavili 😛


Ukažte to přátelům, potrapte trochu jejich mozkovny

Patrik

Reklamy

13 Comments

 1. Abych uspěla, musela bych tomu věnovat (neúspěšně) zbytek života a přiznat si, že čísla neumím ani se mi do nich nechce. Zde se ani nepokusím. Jsou ale znalci, jak zde v komentářích vidím, kteří to zvládají. Pro mě je to absolutní propadák. Ale zase získám čas na článek o Terezce v peřinkách 😉

  Odpovědět

 2. Dobrý den pane Patriku, jestli chcete, řešení mám, dá se říci, že u některých jdou až 4 a jak dlouho mi to trvalo ?, cca 5 minut .

  A opravdu jakékoliv symboly?

  Tak třeba budete překvapen a kam mám poslat výsledek ?

  Odpovědět

  1. Pět minut? Tak to je hodně slušné 😉 Co se výsledků týče, sice jich netřeba, ale můžete je zaslat onepatas[klikihák]gmail.com, zajímá mě, jaké možnosti ještě neznám 😀

   Odpovědět

   1. Ano, dokonce, by se jich dalo vytvořit nekonečně mnoho, ale nechci to brát doslova, jednalo by se jen o umělé řetězení , ale kromě nul opravdu doslova na každý výraz nekonečně mnoho a různých. Ale netvrdím, že tohle autor tohoto kvizu zamýšlel., takže ty „nekonečné“ budou jen pro zajímavost, jen jako ukázka a opravdu, jen symboly a tři stávající číslice.

    Odpovědět

   1. Ano, umocňování je dost zákeřná operace se skutečnými čísly.
    Sice školometsky je 1/2 opravdu 2/4 , ale jak sám vidíte, není zcela totéž udělat a^(b/c) takto :

    (a^b)^c a jindy (a^(1/c))^b .

    Dostanete docela dost možností , nepletete se. také Vám to pošlu .

    To druhé, tak sice učitelé školometsky tvrdí něco na nultou je jedna chápu, počítat limity a ještě limity v komplexních číslech není jednoduché a není to látka střední školy, ani lecjaké vysoké, sice opravdu se tak v řešení rovnic postupuje(arbitrárně =1) , ale vždy je nutno říci, na jakém intervalu a to se většinou „nedělá“ .

    Takže se skutečnými čísly tedy především zxáporné na nultou může být mnoho možností, jinými slovy, tenhle výraz nemá tudíž limitu , také pošlu .

    Proto také ise záměrně definuje jako na jednu polovinu a ne 4/8 , aby nebyly dohady, jelikož primárně je v případě, že je něco na JEDNU a pak cokoliv jen ten úkon na cokoliv, ta jednička se projeví jen pasivním opsáním základu a opravdu je jedno, v jakém pořadíí a toho si byli dobře vědomi před několika sty lety matematici.

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s