Jsi chlap? Buď letadlo!

Jednou mi bylo řečeno, že chlap a letadlo mají mnoho společného…

Každý muž, stejně jako éroplán, potřebuje mít křídla, směrovku, výškovku, trup a vyvážení. Během výkladu, co která část obnáší, jsme tehdy tvořili z balzy vlastní letadélko, aby se nám to více vrylo do podvědomí. (A také jsme se jako muži utvrdili v tom, že nezvládáme dvě věci zároveň… 😀 Takže jsme vyrábění a přednášení museli oddělit.)

Křídla

Pro každé letadlo jsou ve vzduchu křídla nosná, bez nich by gravitace udělala své a letoun by skončil v polích… (a že jsem u vyšívání takových dokumentů viděl spousty!) Stejně tak my, muži, musíme mít ujasněno, co je v našem životě nosné. Může to být cokoli – přátelé, rodina, partnerka, vzdělání, Bůh, auto… Je třeba si to ujasnit a dle toho také jednat.

Křídla jsou též symbolem otevřenosti, svobody. Pokud se toužíte cítit otevřeněji, sebevědoměji, zkuste si sednout či se postavit zpříma, uvolnit břicho a otevřít ramena do šířky. Hluboce dýchejte a druhým se dívejte pevně do očí. Budete až překvapeni, o kolik jistěji a přirozeněji působíte na okolí. 😉

Směrovka

Mít jasnou vizi, poslání, směr… Kdyby letadla nevěděla, kam směřují, byl by v nebesích slušný zmatek. Stejně tak muž by měl mít (aspoň mlhavou) představu o tom, kam hodlá dojít.

Směr života se častokrát mění, ale není-li směr, není cesta a není-li cesta, náš stroj rezne a uvadá…

Každý máme omezený čas, a tak je dobré se nasměrovat tam, kde se vidíme užiteční. Cíle by měli být ambiciózní, přesto reálné, vycházející z nás, z našich hodnot. Toužíte být bohatí, nápomocní, sloužit druhým, či tvořit a tvořit?

Výškovka

Kdykoli se letadlo pohybuje, je pro něj výška zásadním údajem. Udává, zda je v optimální letové úrovni, zda nepadá či nestoupá nebezpečně vysoko… U muže je tomu podobně – měl by být schopen mířit výš, k Bohu, ke slunci, k energii, která mu dodává sílu. 🙂 Ale též musí být schopen snést tento životadárný nektar dolů, k přátelům, rodině… Předat jej na zem, stejně jako letadlo navrátí na zem pasažéry. Jak by řekla jedna skvělá slečna – musí být pro okolí sluníčkem! 😉

Trup

Vlastní tělo letadla znázorňuje vnitřní sílu, jistotu, rozhodnost… Muž by měl znát svou cenu a umět se rozhodnout, a to jak dobře, tak špatně – hlavně se rozhodnout. Z neúspěchů se totiž člověk oklepe, ponaučí a udělá to lépe, ale nerozhodnutí se muže zparalizuje. Jsme stvořeni k dobývání, překračování vlastních hranic a objevování nového, tak na to nezapomeňme. 😉 Jsme stvořeni pro výzvy!

Vyvážení

Naše letadélka z balzy by nelétala, kdybychom je nevyvážili, a stejně tak je třeba žít vyvážený život… Je fascinující žít extrémním životem, ale je to neudržitelné a bere si to velkou daň. V životě muže by měli být obsaženy všechny zásadní síly – a to jak fyzická, duševní, duchovní, ale i emoční… (více brzy v samostatném článku)

Muž by měl být termostatem, nikoli teploměrem…

Jen tehdy si námi může být parnerka a okolí jisto a důvěřovat nám. Být pevným kůlem uprostřed rozbouřených vod, nikoli loďkou, co sebou nechá vláčet sem a tam.

A jak jsem na tom já?

Mými křídly se stali přátelé, lidé kolem mě (ačkoli jsem na rodinu občas opravdu hnusný). Už neběhám vášnivě za každou keškou, kreslení je zřejmě útrum a již dávno jsem nesepsal ani slovo do povídky či kousek básně… Kdysi nosné pilíře mého života jsou teď ta-tam.

Výzvou je směrovka i výškovka, letím totiž jako bych knipl ovládal nohou! 😀 Nemám totiž ani nejmenší páru, kam letět… a vůbec mi to nevadí. V článku píši o tom, že cíl je potřeba, to ano, mým cílem je „vyhlídková cesta životem“ a opravdu si ji užívám… Jen tu výškovku bych měl nechat opravit, energii sice získávám a posílám dál, ale jsou časté výpadky a ze „sluníčka Patíka“ je pak mrzout, co kolem sebe kope…

… držte mi tedy palce, ať mé letadlo letí bezpečně a vyhne se katastrofickým scénářům, kterých jsou dokumenty o pádech plné! 😀 😉


S láskou k životu

Patrik

Reklamy

6 Comments

  1. Moc hezký článek. Bohužel/Dík nejsem chlap.. Jsem poník :3

    Jsme jen lidé 🙂 Důležité je, abys byl sám se sebou spokojený a nestal se z tebe beznadějný sobec.

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s