Zbavme se iracionality! 2. část

Jsme lidé, náš rozhodovací algoritmus je častokrát náhodným výběrem reakcí. Nejsme stroje rozhodující na základě faktů a statistiky, jsme lidé jednající pod vlivem emocí… No a to je ten problém. Kolikrát děláme naprosto nelogické věci, kolikrát jsme naprosto iracionální.

No a cílem tohoto článku je (stejně jako v předchozím) na toto poukázat.

Zamysleme se tedy nad svým jednáním…

…ať se pak nebijeme do hlavy pro svou „stupiditu“. 😉


Cena

Toužíte se rychleji uzdravit? Kupte si dražší léky… Placebo efekt pak funguje lépe!

Zdarma

Jakmile se při výběru možností objeví někde „zdarma“, naše jednání bude pravděpodobně iracionální a nevybereme si to, co je pro nás nejvýhodnější. Proč? Protože máme pocit, že produktem zdarma vyděláme a že nemusíme nic obětovat… Blbost. Ve výsledku ná to „zdarma“ může stát hodně draho.

Rozdíl mezi desetikorunou a pětikorunou je malý, rozdíl mezi pětikorunou a zdarma je obrovský! A toho si jsou marketéři dobře vědomi.

Společenské normy

Stačí jen zmínit cenu a ze společenského naladění se objevíme v tom třžním… Takže pánové, zmiňte dámě, kolik vás poslední dvě setkání stála, a máte útrum.

Lidé velice rádi pomůžou, udělají něco jen tak za nic, ale za podhodnocenou cenu nepůjde nikdo.

Pokud toužíte někoho odměnit více než slovně, dejte dárek, na peníze zapomeňte a odpusťte si i zmínění ceny dárku – obojí by osobu akorát tak urazilo.

Vzrušení

Každý v sobě máme skrytého pana Hydea a nemáme ani sebemenší ponětí, co budeme dělat, jak budeme jednat a nad čím myslet, až se to monstrum pro emoce probudí. Teď si můžete říci, že to zvládnete… Ale jen počkejte, až se vzrušíte, to jde veškerá racionalita pryč 😀

Odkládání

Lékem na věčné odkládání je určit si závazné termíny a zavázat se třetí straně k tomu, že v případě nesplnění bude takový a takový trest… Například když nezvládnu seminárku do pátku, dám ti stovku – to se pak jinak pracuje ;).

Vlastnictví

Vlastnictví mění perspektivu. Mít méně – vyloučeno, to by byla ztráta! Přesto se to dá zvládnout.

Největší omyly vlastnictví: Do majetku se zamilujeme. Těžko se jej zbavujeme, jelikož vidíme ztrátu, nikoli to, co můžeme získat. Též očekáváme, že ostatní budou na věc hledět našema očima a též uvidí, jaké úžasné zážitky s tím byly. Proto se mi doteď některé věci nepodařilo prodat, chci aby mi kupec zaplatil všechny ty vzpomínky… 😀

Čím těžší je pro nás něco získat, tím cennější to pro nás je – IKEA efekt. Též mám svůj pokoj nyní raději, když vím, že jsem si zde vylíčil takřka sám.

Je těžké, takřka nemožné, se zbavit něčeho, co už jsme částečně vlastnili – při dražbě, při zkoušce na pár dní, při testovací jízdě a podobně. Takže na větu „koupím si to, zkusím a kdyžtak to vrátím“ zapomeňte, nevrátíte 😉 Sám se teď budu těžko vzdávat prémium účtu na Spotify…

Proč lidé tak zarputile stojí za hloupou myšlenkou? Páč je jejich a oblíbili si ji, nehodlají se jí vzdát… Ať žijí ideologie.

Zadní vrátka

Jak namotivovat armádu? Zničit vlastní lodě a kuchyni, pak zbývá buď vyhrát, nebo zemřít. Takto to řešil generál Siang Ju, proto byl tak úspěšný v dobývání.

Snažíme si udržet zadní vrátka, ačkoli je to pro nás strašně drahé a náročné a riskujeme tím, že přijdeme o vše.

Nestůjte a nedumejte jako osel, z které hromady sena budete jíst prvně, jinak totiž zemřete hlady…

Uvědomujete si, o kolik toho přicházíte, co vše obětujete tím, že se dlouho rozhodujete? Kolikrát by bylo lepší si hodit mincí… V managementu teorie jasně říká, že lepší je rozhodnout se rychle a špatně, než pomalu a správně.

Jsem iracionální, vím, asi si příště vážně hodím mincí… Nebo pojdu jak ten osel.


Poznáváte se v článku?

Patrik

Reklamy

One Comment

  1. V něčem se poznávám a dost věcí si nepřiznávám. Než přijde čas na rozhodnutí – potom jen zírám, jakým fofrem jde to, co jsem odkládala

    Odpovědět

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s